Dołącz do nas na Facebooku

x

Nasza strona używa plików cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej.

Zapomniałem hasła
Nie mam jeszcze konta
Połącz z Facebookiem Połącz z Google+ Połącz z Twitter
dzisiaj: 31 sierpnia 2016
w Esensjopedii w Esensji w Google

Wariacje literackie: O językach

Esensja.pl
Esensja.pl
Nie wierzcie w propagandę esperantystów – międzynarodowy język wymyślony przez Ludwika Zamenhofa jest w rzeczywistości bardzo trudny w nauce. Przy czym nie chodzi mi o jego warstwę gramatyczną, wymowę czy słówka, które należy wkuć na pamięć; problem z esperanto polega na tym, że to… łatwy język. I dlatego tak trudno się go nauczyć.
Pozory mylą. Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego od gramatyki języka nadziei, sprowadzającej się do łatwych do zapamiętania końcówek: rzeczowniki tworzymy dodając „–o”, a czasowniki: „–i” (albo: „–as”, „–os”, „–is” w zależności od czasu). Tryb rozkazujący uzyskuje się przez dołączenie do słowa sufiksu „–u”. Bardzo proste w nauce są także słówka: „kato” – kot, „patro” – ojciec, „havi” – mieć, „bela” – ładny. Nawet osoba słabo przyswajająca sobie słownictwo nie będzie miała większych problemów z rozpoznaniem znaczenia większości esperanckich wyrazów. Jednak ta pozorna łatwość sprawia, że – przynajmniej w moim wypadku – uczyć się nie chce. Przyznaję, że w moich przygodach z językiem uniwersalnym nigdy nie doszedłem dalej, aniżeli poza lekcje o bierniku. Nieważne, czy korzystałem ze współczesnych podręczników, programów komputerowych czy wydanego w 1937 roku „Samouczka pomocniczego języka międzynarodowego esperanto w osiemnastu lekcjach z ćwiczeniami, rozmówkami oraz z kluczem na końcu” – za każdym razem efekt był mierny. Autor tego ostatniego, Emil Klimsza, pisał: „Przy pomocy esperanta porozumiecie się z narodami całego świata”. Pewnie, tylko najpierw trzeba się go nauczyć.
Można powiedzieć, że mój problem polega na braku motywacji: najpierw nie chciało się uczyć, a teraz narzekam, że język za prosty. Jednak nie chodzi tylko o brak chęci do kształcenia się; w językach uniwersalnych jest po prostu coś zniechęcającego. I nie mam na myśli jedynie esperanta. Są one skierowane do wszystkich (nawet jeśli są to tylko Germanie, jak w przypadku volapük), a przez to – właściwie do nikogo. Roszczą sobie – oczywiście nie explicite – prawa do statusu języka Adama, mowy sprzed zburzenia wieży Babel. Jak pisał Umberto Eco: „Podstawowy zarzut, jaki można postawić każdemu językowi aposteriorycznemu, sprowadza się do stwierdzenia, że nie stara się on na swoją sztuczną modłę określić czy zreorganizować systemu treści, lecz skupia uwagę na opracowaniu systemu wyrażania na tyle łatwego i giętkiego, by mógł wyrazić treści normalnie wyrażalne przez języki naturalne”. Cytat z fenomenalnej pracy „W poszukiwaniu języka uniwersalnego”.
Być może bliżej celu był Ted Chiang w „Historii twojego życia”, aniżeli Zamenhof śniący o języku międzynarodowym. W opowiadaniu amerykańskiego pisarza system porozumiewania się przywieziony przez kosmitów polega na całkowitym przekształceniu koncepcji czasu. Autor wyszedł od hipotezy Sapira–Worfa mówiącej o determinizmie językowym (sposób mowy wpływa na myślenie i postrzeganie). Jak wiadomo, ludzkie języki porządkują czas w schemat: przeszłość – teraźniejszość – przyszłość. Jeśli jednak zmienilibyśmy język, tak aby potrafił zawrzeć wszystkie te opcje w jednej – sugeruje Chiang – być może także i sam czas w naszym postrzeganiu uległby modyfikacji. W takiej mowie można by się wypowiadać nie z perspektywy „teraz”, ale jednocześnie: „byłem”, „jestem” i „będę”, co pozwoliłoby na zupełną przemianę ludzkiej świadomości. Całkiem prawdopodobne, że właśnie takim językiem włada sam Bóg, dla którego czas jest całością, a nie jedynie małym fragmentem, skrawkiem bycia.
Oczywiście, pomysł Chianga to fantastyka, jednak całkiem możliwe, że język uniwersalny powinien polegać nie na prostocie i łatwych w nauce słówkach, ale na odmiennym (lepszym?) ujęciu świata. Czytałem gdzieś, że w Chinach jest około trzystu esperantystów. Dla większości mieszkańców tego kraju język Zamenhoffa jest tak samo dziwny i trudny jak francuski albo włoski. Pokazuje to, że esperanto – jak i wiele podobnych mu tworów – jest owszem, językiem uniwersalnym, ale tylko z perspektywy kultury zachodnioeuropejskiej.
Pewną odpowiedzią na problemy esperanta, czy raczej trawestacją jego idei, są liczne języki wymyślane na potrzeby książek fantasy, gier RPG i komputerowych, filmów i alternatywnych rzeczywistości. Impuls poszedł od J.R.R. Tolkiena i jego mowy elfów, jednak patrząc z pewnej perspektywy można powiedzieć, że ten urodzaj sztucznych języków (porównaj na przykład Polskie Forum Językotwórców) jest postmodernistyczną „odpowiedzią” na wcześniejsze koncepcje wspólnego języka. Quenya, klingoński, wenedyk (język słowiański zmieszany z łaciną), Starsza Mowa Andrzeja Sapkowskiego i cała masa mniej lub bardziej oryginalnych tworów, pokazują zupełne odejście od prób wskrzeszenia czasów sprzed wieży Babel. Sprawdzają się koncepcje gier językowych Ludwiga Wittgensteina: mowa nie jest sztucznym zbiorem wyrazów i praw nimi rządzących, nie jest opisem rzeczywistości, a funkcje: kognitywna, społeczna i afektywna, to tylko niezgrabne określenia, w które próbujemy ująć żywy twór. Cała zabawa z językiem polega na tworzeniu nowych wariacji, kolejnych odnóg w labiryncie. Wspomniany już Eco proponuje reinterpretację mitu o wieży Babel – język Adama nie był jednym systemem porozumiewania się, ale zbiorem wszystkich możliwości, nieskończoną biblioteką z opowiadania Jorge Luisa Borgesa. A także zadaniem dla przyszłych pokoleń.
Koncepcja Eco znajduje swoje poparcie w jeszcze jednym fragmencie Biblii – tym razem z Nowego Testamentu. Kiedy apostołowie w dniu Pięćdziesiątnicy zostają natchnieni przez Ducha Świętego i dopada ich glosolalia, nie mówią wcale jednym językiem zrozumiałym dla wszystkich, ale wieloma odmianami mowy ludzkiej. A mimo wszystko to, co głoszą można uznać za język uniwersalny – nie na poziomie formy, ale właśnie treści. Nie da się więc stworzyć jednej mowy bez odwołania się do wspólnych wartości. Czy właśnie dlatego tak często nie potrafimy się dogadać?
koniec
14 września 2008
dodajdo

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię:
Treść:
Działanie:
Wynik:

Najnowsze

Perły ze skazą: Droga przez mękę
Sebastian Chosiński

25 VIII 2016

Był jednym z najwybitniejszych pisarzy białoruskich XX wieku. Tematem zdecydowanej większości jego powieści i opowiadań była Wielka Wojna Ojczyźniana. Ale patrzył na nią z zupełnie innej perspektywy niż na przykład Konstantin Simonow czy Boris Wasiljew. Wojna nie była dla niego powodem do chwały, była dramatem, który stawiał zwykłych ludzi w ekstremalnych sytuacjach, zmuszał do tragicznych wyborów moralnych. O tym właśnie jest „We mgle” Wasila Bykaua.

więcej »

Perły ze skazą: A wybawieniem jest śmierć…
Sebastian Chosiński

16 VIII 2016

Skąd ta „skaza”? „Skazą” jest – w sensie symbolicznym – czas i miejsce, w jakim dane było żyć i tworzyć autorom dzieł omawianych w niniejszym cyklu. Wasil Bykau niemal całe życie spędził w Związku Radzieckim, będąc obywatelem komunistycznej Białorusi. Jego wczesne powieści i opowiadania nierzadko wpisywały się w oficjalny nurt propagandy sowieckiej, ale jednocześnie wymykały się jednoznacznym klasyfikacjom. Napisana w 1988 roku „Obława” opowie o tragicznym losie rozkułaczonego białoruskiego (...)

więcej »

Jak napisać haiku
Agnieszka ‘Achika’ Szady

11 VIII 2016

Zapewne większości czytelników Esensji ta najkrótsza w świecie forma poezji znana jest przynajmniej ze słyszenia. Trzy wersy, siedemnaście sylab – to teoretycznie całkiem łatwe do napisania (nie dotyczy Jacka Dukaja, bo wtedy efektem końcowym prawdopodobnie będzie epos dwunastozgłoskowcem).

więcej »

Polecamy

Zmęczenie materiału

Fantastyczne antologie:

Zmęczenie materiału
— Beatrycze Nowicka

Pewna ścieżka
— Beatrycze Nowicka

Przechadzka
— Beatrycze Nowicka

Między nadzieją a rozpaczą
— Beatrycze Nowicka

Względność wrażeń
— Beatrycze Nowicka

Rezonanse
— Beatrycze Nowicka

Ciężkie życie seks-zabawek
— Beatrycze Nowicka

Podróże – część druga
— Beatrycze Nowicka

Podróże – część pierwsza
— Beatrycze Nowicka

Zbiór Mandelbrota jako wyznanie wiary
— Beatrycze Nowicka

Zobacz też

Z tego cyklu

Wiewiórki Nabokova
— Michał Foerster

A momenty były?
— Michał Foerster

Jak nie zostałem wielkim pisarzem science fiction
— Michał Foerster

Dobry czytelnik
— Michał Foerster

Szaleńcy boży Flannery O’Connor
— Michał Foerster

Literatura a życie
— Michał Foerster

Dlaczego nie lubimy poezji
— Michał Foerster

Autor i słowo
— Michał Foerster

Zabawy z Carrollem
— Michał Foerster

Najlepsza książka 2009 roku
— Michał Foerster

Tegoż autora

Popkultura i antyk: Elektra
— Michał Foerster

Steve Jobs wielkim poetą był
— Michał Foerster

Notatki na marginesie „Mapy i terytorium”
— Michał Foerster

Popkultura i antyk: Błagalnice
— Michał Foerster

Popkultura i antyk: Dzieci Heraklesa
— Michał Foerster

Popkultura i antyk: Persowie
— Michał Foerster

Chociaż nie brzmi to zbyt oryginalnie
— Michał Foerster

Popkultura i antyk: Trachinki
— Michał Foerster

Popkultura i antyk: Ajas
— Michał Foerster

Popkultura i antyk: Filoktet
— Michał Foerster

Copyright © 2000- – Esensja. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Jakiekolwiek wykorzystanie materiałów tylko za wyraźną zgodą redakcji magazynu „Esensja”.