powrót do indeksunastępna strona

nr 05 (LXXXVII)
czerwiec-lipiec 2009

„Kazimierz Mikulski – rysunek, malarstwo” w Chorzowie
W imieniu organizatorów zapraszamy na wystawę „Kazimierz Mikulski – rysunek, malarstwo”, którą od 2 do 30 czerwca będzie dostępna dla zwiedzających w Miejskiej Galerii Sztuki „MM” w Chorzowie.
Fot. www.galeriamm.art.pl
Fot. www.galeriamm.art.pl
Galeria od 2002 roku kontynuuje cykl wystawienniczy „Wydarzenie Roku”. W jego ramach dotychczas odbyły się wystawy Jerzego Nowosielskiego, Stasysa Eidrigeviciusa, Zdzisława Beksińskiego, Jan Szancenbacha, Piotra Potworowskiego i Jerzego Mierzejewskiego. W tym roku na sali ekspozycyjnej prezentowane będą obrazy olejne, rysunki oraz projekty ilustracji Kazimierza Mikulskiego.
Kazimierz Mikulski to malarz, rysownik, ilustrator, scenograf, poeta, aktor, reżyser i autor sztuk teatralnych - artysta bardzo znany, lubiany i doceniany w Polsce i za granicą. Ukończył po wojnie 2-letnie studia aktorskie w Studio Dramatycznym przy Teatrze Starym w Krakowie. Był aktorem w teatrach TUR. Występował i współpracował Tadeuszem Kantorem i Jaremami w teatrze „Cricot”. W latach 1948 - 1979 pracował jako kierownik plastyczny i scenograf w Teatrze „Groteska”, gdzie Wystawie towarzyszy też opracowany przez galerię katalog w formie kompletu dużych kart pocztowych w obwolucie. Projektował lalki, dekoracje, maski, kostiumy i plakaty. Współpracował przy realizacji wielu filmów lalkowych i animowanych. Przez cały czas zajmował się także malarstwem. Swoje prace prezentował na ponad 50 wystawach indywidualnych m.in. w Lipsku, Londynie, Paryżu, Sztokholmie i Wiedniu oraz 250 wystawach zbiorowych w kraju i na całym świecie.
Fot. www.galeriamm.art.pl
Fot. www.galeriamm.art.pl
Chorzowska wystawa ma charakter przekrojowy i jej celem jest pokazanie szerokiego spektrum twórczości artysty. Ekspozycja obejmie obrazy olejne, rysunki tuszem, projekty ilustracji książkowych. Wystawie towarzyszyć będzie stała projekcja filmu animowanego według projektu plastycznego Mikulskiego „Ferdynand Wspaniały".
Na wernisażu zaprezentowany zostanie film dokumentalny z archiwum TVP pod tytułem „Milczący świat Kazimierza Mikulskiego”, który wyreżyserowała Irena Wollen.
Wystawa „Kazimierz Mikulski – rysunek, malarstwo” będzie dostępna dla zwiedzających od 2 do 30 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki „MM” w Chorzowie. Wstęp wolny.
Fot. www.galeriamm.art.pl
Fot. www.galeriamm.art.pl


Fot. www.galeriamm.art.pl
Fot. www.galeriamm.art.pl


Miejska Galeria Sztuki MM
41-500 Chorzów, ul. Sienkiewicza 3
tel. +48 32 249 17 19, +48 32 249 15 13
fax +48 32 249 17 19
Czynne: poniedziałek – piątek w godz. 10.00-18.00
Wstęp: wolny
powrót do indeksunastępna strona

232
 
Magazyn ESENSJA : http://www.esensja.pl
{ redakcja@esensja.pl }

(c) by magazyn ESENSJA. Wszelkie prawa zastrzeżone
Rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie tylko za pozwoleniem.